Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Crkvi podmetali prljavštine da naude Bečiću * Za dva minuta sipao 300 eura goriva * Poslije članstva u NATO-u slijede hapšenja * Krvavi zločini bez pravde * Prizor „zaledio” goste odmarališta * Crkvi podmetali prljavštine da naude Bečiću * Dogovorene „brakorazvodne” smjernice za Bregzit
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 30-04-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Srđa Keković, generalni sekretar Unije slobodnih sind:
– Atmosfera u kojoj će radnici dočekati praznik rada sigurno neće biti slavljenička.

Vic Dana :)

Šetaju Mujo i Fata plažom i ugledaju slikara kako slika pejzaž mora.
Pa Mujo kaže Fati:
- Vidiš,Fato kako se čovjek muči kad nema fotoaparat.


Kaže vuk policajcu:
- Eh što te nisam pojeo dok si bio ovčar!


- Zašto policajac razbije prozor od autobusa ako mora na nuždu?
?!?
- Na staklu piše „razbij u slučaju nužde”.


Pita učiteljica:
- Perice, hajde, kaži nam ti s kojim državama se graniči Rusija?
- Pa, s kim god poželi - odgovori Perica.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni - datum: 2017-04-29 PRVOMAJSKI PRAZNICI U GRADU NA LIMU VIŠE ZA TUGU NEGO ZA RADOST
Sa jednog od brojnih protesta obespravljenih radnika Nekada bilo sada se samo pominje Skoro da više niko ne proslavlja Praznik rada. Istina to je neradni dan za zaposlene u državnoj administraciji, a na drugoj strani za bivše proizvodne radnike taj dan je samo za tugu i žalost jer su praktično dovedeni do prosjačkog štapa, kaže Bogdan Krgović
Dan - novi portal
Ne­ka­da se u gra­du na Li­mu Me­đu­na­rod­ni pra­znik ra­da, 1. maj, sla­vio na ve­li­čan­stven na­čin. Na pod­ruč­ju op­šti­ne ra­di­lo je de­se­tak uspje­šnih fa­bri­ka, od ko­jih naj­vi­še u ne­ka­da zva­noj ,,In­du­strij­skoj zo­ni” u na­se­lju Ne­da­ku­si. U tim fa­bri­ka­ma ra­di­lo je pre­ko 1.000 rad­ni­ka. Da­nas od sve­ga to­ga ne­ma sko­ro ni­šta. Ni pra­zni­ka, ni fa­bri­ka ali ni rad­ni­ka.
Sin­di­ka­lac Bog­dan Kr­go­vić pro­šao je sve fa­ze „raz­vo­ja” Bi­je­log Po­lja. Od sja­ja i blje­šta­vi­la, od­no­sno od vre­me­na kad se ra­di­lo i za­ra­đi­va­lo i, ka­ko ka­že na hi­lja­de po­ro­di­ca li­je­po ži­vje­lo, do sa­da­šnje bi­je­de i te­škog sta­nja. Kr­go­vić je ne­ka­da bio pro­iz­vod­ni rad­nik u voj­noj fa­bri­ci ,,Pr­va Pe­to­ljet­ka” a ka­sni­je po­sao pred­sjed­nik Op­štin­skog sin­di­kla­nog po­vje­re­ni­ka. Da­nas je, ka­že, i on je u te­škom sta­nju jer je na sa­mo ko­rak od od­la­ska u za­slu­že­nu pen­zi­ju ostao bez rad­nog mje­sta.
Kr­go­vić oci­je­nju­je da je ma­te­ri­jal­ni po­lo­žaj rad­ni­ka na sje­ve­ru dr­ža­ve i pod­ruč­ju bje­lo­polj­ske op­šti­ne po­to­u­no ugro­žen. Is­ti­če da je ve­li­ki broj rad­ni­ka i gra­đa­na na ivi­ci život­ne eg­zi­sten­ci­je i da­je u zo­ni si­ro­ma­štva oko 60 od­sto Bje­lo­po­lja­ca, te da je po­sled­nja šan­sa da se ne­što pr­edu­zme i za­u­sta­vi pro­pa­da­nje sje­ve­ra.
-Pri­va­ti­za­ci­ja je na sje­ve­ru dr­ža­ve, osim iz­u­ze­ta­ka, ostva­ri­la kraj­nje ne­ga­tiv­ne efek­te, te je zbog to­ga ve­li­ki broj rad­ni­ka ostao bez po­sla i rad­nu ka­ri­je­ru za­vr­šio na Bi­rou ra­da. Ap­surd­no je da se rad­ni­ci na sje­ve­ru za­do­vo­lja­va­ju sa 1.926 eura ot­prem­ni­ne, a u cen­tral­nom i ju­žnom di­je­lu dr­ža­ve ot­prem­ni­ne su is­pla­ći­va­ne i po 30.000 evra. Za­to je ne­za­do­volj­stvo rad­ni­ka, kon­kret­no iz Bi­je­log Po­lja, ap­so­lut­no oprav­da­no i pra­va je sre­ća što pri­hva­ta­ju to svo­je te­ško sta­nje i ne­prav­de ko­je su im na­ni­je­te na bez­bo­lan i mi­ran na­čin - ka­že Kr­go­vić.On kon­sta­tu­je da je ne­ka­da Pr­vi maj bio dan ve­li­kog sla­vlja rad­nič­ke kla­se, a da­nas ima sa­mo sim­bo­lič­no zna­če­nje.
-Sko­ro da vi­še ni­ko ne pro­sla­vlja Pra­znik ra­da. Isti­na to je ne­rad­ni dan za za­po­sle­ne u dr­žav­noj ad­mi­ni­stra­ci­ji, a na dru­goj stra­ni za biv­še pro­iz­vod­ne rad­ni­ke taj dan je sa­mo za tu­gu i ža­lost jer su prak­tič­no do­ve­de­ni do pro­sjač­kog šta­pa.
Sto­ga je kraj­nje vri­je­me da dr­ža­va i nad­le­žne in­sti­tu­ci­je do­pri­ne­su da se ko­nač­no kre­ne sa re­al­nom pro­iz­vod­njom i da rad­ni­ci od svog ra­da obez­bje­đu­ju za­ra­de za nor­ma­lan ži­vot i da on­da mo­gu da se, kao ne­ka­da, ra­du­ju pr­vo­maj­skim pra­zni­ci­ma. Ova­ko, te­ško da ne­ko i po­mi­šlja da sla­vi. Za­to ape­lu­je­mo na one koj tre­ba i mo­gu da re­a­gu­ju ura­de ne­što da se po­mog­ne obes­pra­vlje­nim rad­ni­ci­ma- po­ru­ču­je Kr­go­vić.
I Ra­sim Če­le­bić, ne­ka­da rad­nik fa­bri­ke di­za­li­ca Ima­ko, ka­že da se ne­kad sa ne­str­plje­njem če­ka­lo 1. maj.
- Bi­la je to pri­li­ka da se od­mo­ri­mo od na­po­r­nog ra­da i da bu­de­mo ne­ko­li­ko da­na sa svo­jim po­ro­di­ca­ma uz pu­nu tr­pe­zu. Da­nas je to sa­svim su­prot­na pri­ča.
Ka­kva je to sli­ka bi­la. Na de­se­ti­ne pu­nih auto­bu­sa sa rad­ni­ci­ma ra­nim ju­trom su kre­ta­li sa sta­re Auto­bu­ske sta­ni­ce pre­ma svo­jim fir­ma­ma u Ne­da­ku­si­ma. I ra­di­lo se slo­žno. Pri­ma­le se re­dov­no pla­te, rad­ni­ci ima­li raz­ne pri­na­dle­žno­sti. I ni­šta ni­je bi­lo te­ško. Ra­di­lo se sa pje­smom -ka­že Če­le­bić, do­da­ju­ći da je da­nas te­ško vi­dje­ti šta se sve de­si­lo od ne­ka­da up­sje­šnih fa­bri­ka, po­red ko­jih si­lom pri­li­ka pro­la­zi če­sto.
-Ži­vim tu u kom­ši­lu­ku. Ka­da idem do gra­da sa tu­gom i sje­tom po­gle­du­jem šta se de­si­lo sa na­šom rad­nič­kom imo­vi­nom. Ne ­mo­gu da vje­ru­jem. Ni­šta ne ra­di. Ne­ka­da rad­nič­ke ha­le da­nas su po­sta­le ru­i­na ili su pre­tvo­re­no u tr­žne cen­tre. Ne­ma ču­ve­ne Pr­ve Pe­to­ljet­ke. Sru­še­na i pro­stor pre­tvo­ren u Si­ti cen­tar ko­ji ni­ka­da ni­je pro­ra­dio. Ima­ko je pre­tvo­ren u ve­li­ki Tr­žni cen­tar, a Vun­ko, ne­ka­da tek­stil­ni gi­gant, sa­mo što se ni­je uru­šio. Ni­šta bo­lja si­ta­ci­ja ni­je ni u ne­ka­da­šnjoj fa­bri­ci obu­će „Mla­dost”. Tu­žno je ti zgra­du po­gle­da­ti. I ta­ko re­dom, mu­ka do mu­ke. Ali ko­ga je vi­še bri­ga za to - sa sje­tom pri­ča Če­le­bić.
M.N.


Si­tu­a­ci­ja te­ška, opo­mi­nje i upo­zo­ra­va

U AD Vun­ko je te­ška si­tu­a­ci­ja. Ni na­kon vi­še od 20 ne­u­spje­lih li­ci­ta­ci­ja i pa­da ci­je­ne vri­jed­no­sti imo­vi­ne ovog pre­de­ze­ća na dva i po mi­li­o­na eura ni­je do­šlo do pro­da­je imo­vi­ne i is­pla­te rad­nič­kih po­tr­aži­va­nja . Fa­bri­ka be­ton­skih ele­me­na­ta „Za­ton” oti­šla je pod ste­čaj još 2008. go­di­ne i sa po­čet­ne ci­je­ne od pre­ko tri mi­lo­na eura, bez­u­spje­šno se go­di­na­ma pro­da­je za ma­nje od po­la mi­li­o­na eura...
Tu su i za­o­sta­la po­tra­ži­va­nja rad­ni­ka Pr­ve Pe­to­ljet­ke ali i biv­ši ,,gra­đe­vi­na­ri” iz Rad­ni­ka, ko­ji iz­u­zev ni­skih ot­prem­ni­na, iako ni to svi, ni­kad ni­je­su do­bi­li ni­šta od dr­ža­ve. A pr­vi su, kao za­mor­če Vla­de Cr­ne Go­re 1992. go­di­ne oti­šli pod ste­čaj. Slu­čaj fa­bri­ke mi­ne­ral­ne vo­de Bje­la­si­ca ra­da, ko­ja ne ra­di du­go vre­me­na, opo­mi­nje i upo­zo­ra­va.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"